Polish English German

CHIROPRAKTYKA

Chiropraktyka (z gr.: wykonywać ręcznie) powstała jako oddzielna gałęź zawodowa w USA w 1895. W okresie tym rozwinęło się wiele alternatywnych dziedzin medycyny, chiropraktyka jednak osiągnęła najmocniejszą pozycję.

W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych zostały stworzone fundamenty dla akceptacji przez ogólne środowisko medyczne w następujących płaszczyznach: Ustanowiono standardy edukacyjne i egzaminy licencyjne, podobne jak w medycynie, (W wielu stanach USA lekarze chiropraktyki i medycyny zobowiązani są do zdania tych samych testów).

 

Chiropraktyka jest zawodem pierwszego kontaktu i zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką zaburzeń mechanicznych układu mięśniowo-szkieletowego i efektów tych zaburzeń na funkcjonowanie układu nerwowego i ogólnego stanu zdrowia. Nacisk kładziony jest na zabiegi manualne, w tym korekty/manipulacji kręgosłupa i innych stawów, jak również tkanek miękkich.

 

W zachodnim systemie opieki zdrowotnej, chiropraktyka jest trzecim największym zawodem pod względem wstępnej ewaluacji pacjenta po medycynie i stomatologii.
W USA jest obecnie około 60.000 chiropraktyków, w Japonii około 10.000, w Kanadzie 5.000, w Australii 2500, w Anglii około 1000. W Belgii, Danii, Francji, Włoszech, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii, Nowej Zelandii, Holandii, Afryce Południowej praktykuje obecnie około 100-500 lekarzy chiropraktyków w każdym z wymienionych krajów. Mniejsza ilość chiopraktyków również praktykuje w Azji, Afryce, Środkowym Wschodzie i Ameryce Południowej.
Praktyka chiropraktyczna jest obecnie uznawana we wszystkich częściach świata. Regulacje prawne istnieją w Kanadzie, USA, Meksyku, Panamie, Wenezueli, Dani, Norwegi, Szwecji, Szwajcari, Wielkiej Brytani, Australi, Hong Kongu, Nowej Zelandi, Cyprze, Jordani, Arabii Saudyjskiej, Nigeri, Południowej Afryce i Zimbabwe.

 

W Polsce Chiropraktyka jest nową dyscypliną/specjalizacją. Instytucją, która reprezentuje specjalistów Chiropraktyki w Europie i gwarantuje najwyższy poziom wykształcenia akademickiego jest Europejski Związek Chiropraktyki (ECU - European Chiropractic Union). W Polsce ECU jest reprezentowany wyłącznie przez Polskie Towarzystwo Chiropraktyki. Ze względu na tymczasowy brak prawnej regulacji Chiropraktyki w naszym kraju PTChiro jest jedyną organizacją, której członkowie są dyplomowanymi specjalistami w tej dziedzinie (to jest potwierdzone na szczeblu europejskim przez Dyplom Doktora Chiropraktyki wydany przez European Academy of Chiropractic).

 

 

Opinie o nas

 • Magdalena W

  19 listopada 2014

  Po 2 wizytach jestem ogromnie zadowolona, ból ustąpił:) Profesjonalne podejście do pacjenta. Polecam wszystkim w 100 % :)
 • Agnieszka Sz

  20 czerwca 2014

  Od kilku miesięcy leczyłam się na rwę kulszową ale nic nie pomagało. Zdecydowałam się podejść do gabinetu Nowacki Chiropraktyka. Już po pierwszej wizycie zauważyłam znaczną poprawę, a po trzeciej wizycie ból znikł w 95%. Okazało się, że wcale nie mam rwy kulszowej lecz spięte mięśnie. Wizyta kosztowała znacznie mniej niż leki!.
 • Jolanta H

  16 czerwca 2014

  Jestem bardzo zadowolona z leczenia w gabinecie Pana Dr Nowackiego. Od lat borykam się z problemami z kręgosłupem, leczenie 'zbiorowe' z NFZ nie pomagało, bole nasilały się. Dziękuję doktorowi za indywidualne podejście do każdego pacjenta i pomoc w zwalczaniu cierpienia. Miło mi, że jestem przyjmowana zawsze o umówionej porze, a życzliwość i delikatność Pana Doktora w podejściu do bólu jest szczególnym zaskoczeniem. Brak takiego zaangażowania wielu lekarzy, z którymi spotykam się na codzień. Dlatego jeszcze raz dziękuję.
 • 1
 • 2
 • 3
Znajdź chiropraktyka

Lista członków Polskiego Towarzystwa Chiropraktyki