EDUKACJA I PRAWO
W wielu innych krajach gdzie zawód ten jest uznawany jego praktykowanie jest zalegalizowane według ogólnie opracowanych praw. Wspólną cechą wszystkich jurysdykcji jest leczenie wstępne poprzez bezpośredni kontakt z pacjentem, prawo i obowiązek do postawienia diagnozy, użycie zdjęć rentgenowskich.
Sieć akredytowanych agencji opracowały wspólne międzynarodowe standardy edukacji tej specjalizacji. Agencje te zostały zainicjowane przez konsula amerykańskiego do spraw edukacji chiropraktycznej (CCE), który od 1974 jest uznany przez Amerykańskie Biuro Edukacyjne. Aktualnie warunkiem przyjęcia do Chiropractic College jest ukończenie akredytowanego uniwersytetu, po czym następuje intensywny chiropraktyczny program trwający 4 lata. Po ukończeniu studiów, absolwenci przystępują do narodowych egzaminów licencyjnych.
Do uzyskania tytułu doktora chiropraktyki (D.C.) wymagane jest ukończenie minimum 5 letnich studiów na akredytowanym uniwersytecie lub w szkole. Zakres zagranicznych studiów chiropraktycznych zbliżony jest do studiów medycznych w zakresie anatomii czy fizjologii, w szczególności jednak koncentruje się na diagnozie, leczeniu i profilaktyce schorzeń układ mięśnioszkieletowego. W Polsce nie istnieje jeszcze szkoła chiropraktyki akredytowana przez Międzynarodowy Konsul Edukacji Chiropraktycznej (CCE-I) i wszyscy akredytowani doktorzy chiropraktyki posiadają zagraniczne kwalifikacje. Lista akredytowanych instytucji można znaleść na stronie http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_chiropractic_schools